یکپارچه سازی داده  


سالیان سال است که سازمان ها از ساختارهای عملکردی برای انجام فرآیندهای خود استفاده می نمایند . علی رغم این که این نوع ساختارها توانسته اند پاسخگوی حجم زیادی از نیازها در زمان حیات خود باشند ، ولی بکارگیری آنها همزمان با طرح خواسته های جدید ، چالش های جدی را پیش روی مدیران فناوری اطلاعات یک سازمان قرار می دهد . در چنین مواردی ، اجرای فرآیندها در یک فضای ایزوله شده توسط واحد عملیاتی دنبال می شود و  سرنوشت فرآیندهایی که لازم است طول چندین ساختار عملکردی را طی کرده و به سرانجام برسند در هاله ای از ابهام باقی می ماند . دستاورد تفکر فوق ، تولید سیستم های اطلاعاتی  متعدد و بیگانه با هم در سازمان ها است که تصویری از  جزایر اطلاعاتی متعدد را در ذهن تداعی می کند . شکل 1 ، جزایر مختلف اطلاعاتی در یک سازمان را نشان می دهد .

امروزه تفکر جزیره ای به فرآیندها و داده در یک سازمان پاسخگوی بسیاری از خواسته ها نمی باشد و در عمل مدیران ارشد یک سازمان را با مشکلات عدیده ای مواجه می نماید . فراموش نکینم ، با دیدن بخشی از واقعیت های یک موجودیت ، نمی توان تصمیمات استراتژیک درسطح یک سازمان را اتخاذ نمود.

یک سازمان داده محور نیازمند اطلاعات یکدست و یکپارچه است . یکپارچه سازی سیلوهای متعدد سازمانی یک بینش جدید در خصوص مشتریان ،  محصولات ، کانال های بازاریابی و ... را ایجاد می نماید و درعمل بستر مناسب جهت نگرش 360 درجه ای به موجودیت های اصلی کسب وکار ( به عنوان نمونه مشتری )  را در یک سازمان فراهم می کند . با نگرش محدود و جزیره ای به موجودیت های اصلی کسب و کار یک سازمان و با فرض صحت داده مرتبط با موجودیت ها ، نمی توان در بازار رقابتی شدید امروزی حرف زیادی برای گفتن داشت و این نوع سازمان ها  با فرض امکان استمرار حیات خود،  ناچار خواهند شد که همواره مهمترین تصمیمات را بر اساس حداقل داده مرتبط با آن موجودیت بخصوص اتخاذ نمایند . این نوع سازمان ها نباید انتظار داشته باشند که سهم آنها در بازار رقابتی  روند رو به رشدی را داشته باشد .شکل 1 : جزایر مختلف اطلاعاتی در یک سازمان

پروژه های یکپارچه سازی در یک سازمان با سوالات متعددی آغاز می گردد .

 • هدف و یا انتظار سازمان شما از اجرای پروژه یکپارچه سازی داده چیست ؟
 • برای اجرای پروژه یکپارچه سازی چه رویکردی را باید دنبال کرد ؟
 • از کجا و به چه صورت باید شروع کرد ؟
 • از چه ابزار و  یا پلت فرمی باید استفاده کرد ؟  اصولا زمان طرح این سوال بخصوص چه زمانی است ؟ قبل از شناخت نیازها  ؟ پس از آشنایی با نیازها ؟ آیا استفاده از بهترین ابزار بدون وجود  زیرساخت لازم فنی و اطلاعاتی می تواند کارساز باشد ؟
 • مهمترین عوامل و یا شاخص  های موفقیت اجرای یک پروژه یکپارچه سازی داده  چه مواردی می باشند ؟
 • آیا از مکان ذخیره داده های مشابه در سازمان خود آگاهی دارید؟ به کدام منبع داده می توان به عنوان مرجع  صحت اطلاعات استناد کرد؟
 • آیا شما به عنوان یکی از مدیران سازمان پس از طرح سوال خود ، بازخوردهای مختلفی را از  مسئولین سازمان خود دریافت می کنید ؟ به عنوان نمونه ، تعداد مشتریانی که در یک بازه زمانی خاص از محصولات و یا خدمات سازمان استفاده نکرده اند .

مهمترین هدف اجرای پروژه یکپارچه سازی داده ، حذف سیلوهای اطلاعاتی و حرکت به سمت تعامل منطقی و سیستماتیک سیستم های عملیاتی در یک سازمان است .

 

تخصص کارشناسان فابک 

شناسایی دقیق شرایط کسب و کار

 • ما با ایجاد یک زبان مشترک سعی می کنیم که یک ارتباط مناسب  را با مشتریان خود برقرار کنیم تا هم آنها بتوانند به راحتی مشکل و یا سوالات خود را مطرح کنند و هم کارشناسان ما بتوانند بهترین پاسخ  را ارایه نمایند . حل هر گونه مساله بدون وجود یک زبان مشترک  بین طرفین درگیر در مساله امکان پذیر نخواهد بود .
 • ما سوالات کاربران کسب و کار را بر اساس یک رویکرد کاملا سیستماتیک شناسایی ، طبقه بندی و در نهایت پاسخ شایسته ای به آنها خواهیم داد ( تمرکز  بر روی نیازهای  کسب و کار ).
 • ما بر این اعتقادیم که نیاز تمامی بخش های یک سازمان باید بررسی شود و  با یک تحلیل 360 درجه ای، راه حلی برای یکپارچه سازی داده را ارایه کرد ( تحلیل جامع شرایط کسب و کار )
 •  ما به خوبی با جایگاه یکپارچه سازی داده آشنا هستیم و می دانیم یکپارچه سازی داده تا چه میزان می تواند از فرآیندهای کسب و کار خصوصا در حوزه تصمیم گیری استراتژیک حمایت کند ( ایجاد خروجی با مفهوم و عملی ) .
 • ما به خوبی با ماهیت سیستم های عملیاتی و کارکرد آنها آشنا هستیم و می دانیم به چه صورت از ظرفیت واقعی سیستم های عملیاتی جهت یکپارچه سازی داده استفاده کرد .

ایجاد زیرساخت های لازم یکپارچه سازی داده

 • ما مدل یکپارچه سازی داده  را  بر اساس شرایط سازمان شما ارایه خواهیم کرد تا بتوان از زوایای مختلف به کسب و کار نگاه نمود .
 • ما طراحی جریان داده را بگونه ای انجام خواهیم داد که داده برای ذینفعان مختلف  بیشترین هویت وجودی و اثربخشی را داشته باشد .
 • ما بر اساس آشنایی با خواسته ها ، مناست ترین معماری  را طراحی و اجراء خواهیم کرد .
 • ما با بررسی دقیق هر یک از منابع داده درگیر در یکپارچه سازی داده ، مناسب ترین روش  انتقال ، تبدیل و بارگذاری را برای هر یک پیشنهاد خواهیم داد .
 • ما اجرای یکپارچه سازی داده را تمرکز صرف در حوزه داده نمی دانیم و  می بایست بر روی مولفه های دیگر نظیر فرآیند ها  نیز تمرکز کرد .
 • ما اجرای یکپارچه سازی داده را یک پروژه دراز مدت و مستمر می دانیم که  مستلزم برداشتن گام های متعدد  در حوزه های مختلفی است .

توجه جدی با چایگاه فناوری در ارایه راه حل

 • ما با توجه به شناخت شرایط کسب و کار سازمان شما ، از مناسب ترین فناوری در قالب یک چارچوب  عملیاتی برای انتقال ، تبدیل و به اشتراک گذاشتن داده در سازمان استفاده خواهیم کرد .
 • ما با ایجاد و  ارایه آموزش  به کاربران کمک می کنیم تا ضمن آشنایی با دستاوردهای پروژه یکپارچه سازی در عمل از مزایای آن بهره مند شوند .
 • ما با پشتیبانی و حمایت مستمر ، این اطمینان را ایجاد خواهیم کرد که  پروژه یکپارچه سازی داده  به درستی بهنگام و عملیاتی  می شود .

 

چه چیزی خدمات ما را از دیگران  متمایز می کند ؟ 

ما چیزی را که شما به آن نیاز دارید ، ایجاد می کنیم   

 •  برای اجرای یک پروژه یکپارچه سازی از فناوری های مختلفی می توان استفاده کرد . انتخاب ما در مرحله اول به وضعیت موجود سازمان شما ، انتظارات آتی و در نهایت تجربه کار با فناوری های متعدد و  آشنایی با نقاط ضعف و قوت هر یک برمی گردد . ارایه راه حل با تکیه صرف بر توان کارشناسان و بدون در نظر گرفتن عمیق شرایط کسب و کار سازمان شما ، به بیراهه رفتن است که منابع متعددی از سازمان شما را در حین یکپارچه سازی داده تلف خواهد کرد .

ما  سیستم های داده محور را  مهندسی می کنیم ، نه صرفا پیاده سازی 

 • رویکرد ما برای ایجاد زیرساخت لازم جهت اجرای یک پروژه یکپارچه سازی صرفا به کدنویسی ، ایجاد جزایر اطلاعاتی جدید با مساحت بیشتر و  یا بکارگیری صرف  ابزارهای عملیاتی محدود نمی گردد . ما به خوبی با جایگاه  سیستم های عملیاتی و انواع مدل های داده آشنا بوده و  بر اساس آن  راه حل خود را ارایه خواهیم داد . رویکرد مهندسی داده می تواند برگشت سرمایه گذاری سازمان شما بر روی این مقوله را تضمین نماید.

ما  از فناوری متناسب با نیاز کسب و کار  استفاده خواهیم کرد

 • ما به خوبی با  فناوری های موجود برای اجرای پروژه یکپارچه سازی  آشنا هستیم و با استناد به این دانش می توانیم بهترین ابزارها را بر اساس نیاز سازمان شما ، توصیه کنیم. ما دارای تجارب مناسبی  در ارتباط با فناوری های مختلف یکپارچه سازی داده هستیم و می دانیم که راه حل پیشنهادی می بایست با محیط فناوری های موجود و مجموعه مهارت های سازمانی شما یکپارچه گردد.

ایجاد یکپارچه سازی داده به عنوان یک توانمندی سازمانی 

 •  یک محیط یکپارچه شده داده زمانی می تواند با موفقیت پیاده سازی و نگهداری شود که سازمان شما دارای یک فونداسیون مناسب جهت حاکمیت داده و معماری داده باشد . تیم فابک با همکاری و تعامل با  سازمان شما  و ارایه آموزش های لازم ، پکپارچه سازی داده در سازمان شما را به عنوان یک  قابلیت اساسی ایجاد و توسعه  خواهد داد .
 • ما بر این باوریم که ماهیت وجودی هر داده  و رفتار آن می بایست به درستی مستند شود تا بتوان هم از آن به بهترین شکل ممکن در یکپارچه سازی داده استفاده کرد و  هم شرایط برخورد مناسب با درخواست های  آتی را فراهم کرده باشیم .

 


ماموریت ما

ایجاد زیرساخت های لازم جهت مدیریت داده ، به منظور تحول در تولید ارزش برای کسب و کار 

ایجاد زیرساخت های لازم جهت مدیریت داده، پیش فرض اولیه برای تولید ارزش از داده به عنوان یک سرمایه در سازمان و حرکت به سمت یک سازمان داده محور است . این کار محقق نمی شود مگر این که تکلیف سازمان خود را با داده مشخص کنیم و به دنبال ایجاد یک استراتژی منسجم در خصوص داده باشیم . استراتژی داده با استراتژی فناوری اطلاعات و  معماری سازمانی مرتبط است و از طریق تعامل با معماری داده و اطلاعات که بخشی از معماری سازمانی است ، پیاده سازی و عملیاتی خواهد شد .
استراتژی داده می بایست با استراتژی فناوری اطلاعات کاملا همسو باشد . ماهیت وجودی استراتژی داده ، ایجاد مزیت برای کسب و کار و مشارکت جهت نیل به استراتژی کسب و کار است . استراتژی داده می بایست به یک چارچوب عملیاتی ترجمه شود تا این اطمینان حاصل گردد که استراتژی تدوین شده در عمل محقق می گردد .

هر سازمانی مشتاق است بداند که :


شکل 1 : ابعاد مختلف نگرش داده

بدون داشتن یک زیرساخت و فونداسیون لازم برای مدیریت داده  ، موارد نشان داده شده در شکل 1 محقق نخواهند شد . این زیرساخت می بایست حوزه های مختلف داده نظیر معماری داده ، حاکمیت داده ، کیفیت داده ، امنیت داده و ... را شامل شود .

بدون تغییر نگرش اساسی به داده و مدیریت آن ، نمی توان به سمت یک سازمان داده محور حرکت کرد و در عمل از  داده به عنوان یک سرمایه حیاتی در جهت تولید ارزش در فضای رقابتی امروزی استفاده کرد .